OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Alexandre

 

 

Alexander veľký

Výskyt: 
Prirodzený výskyt zasahuje na územie ostrova Cejlón, východného Afganistane a západného Pakistanu. Ich prírodným biotopom sú predovšetkým poľnohospodárskej krajiny, mierne zalesnené oblasti a mangrove. 

Popis: 
Rovnako ako väčšina Alexandra je aj alexandr veľký ozdobený nápaditým krúžkom okolo krku, dá sa podľa neho rozoznať aj pohlavie vtáka, avšak až po 2-3 rokoch. Inak je vták celý zelený okrem červenej škvrny na krídle. Zobák má červený, dúhovka je žltá. Samička je oproti samce v dospelosti svetlejšie. Títo papagáje dorastajú do dĺžky 58cm. 

Starostlivosť: 
V prírode sa alexandr veľký živý ovocím, orechmi, kvety, púčiky, atď ... My im môžeme ponúknuť prakticky to isté, najmä oriešky milujú, ale nesmieme zabudnúť, že obsahujú veľa tuku a ak nemá papagáj dostatočný prelet, tak by mohol ztučnit, čo vedie často k neplodnosti. Čerstvá voda je samozrejme podmienkou. Nemali by sme zanedbávať ani hygienu chovateľského zariadenia a dezinfekcia by sa mala vykonávať minimálne raz za mesiac. Ako základ kŕmenie je vhodná zmes pre veľké papagáje, ďalej by sme mali vtákom ponúknuť dostatok zeleného (napr. smotánka lekárska, hviezdica prostredná a ovocia všetkého druhu). Všetko môžeme doplniť multivitamínovými prípravkami Roboran alebo Vitamix. Vtáky by tiež mali mať k dispozícii pocíť, najlepšie vŕbové alebo bazové vetvičky. Počas hniezdenia predkladáme vaječnú zmes. Po celý rok by vo voliére mal byť grit alebo piesok na trávenie. 

Chovateľské zariadenia: 
Pri klietkach musíme vtákovi ponúknuť minimálne raz za deň prelet po miestnosti. Aj napriek tomu, že je alexandr veľký odolný a vytrvalý vták, pri chove vo vonkajšej voliére by sme mu cez zimu mali zabezpečiť ubikácie chránenú pred mrazom a vetrom.Drevená konštrukcia nepripadá do úvahy, bola by okamžite zlikvidovaná, ideálne je celokovová potiahnutá zváranou sieťou o minimálnej hrúbke 2mm. Minimálna dĺžka 4-5m. 

Povaha: 
Alexander veľký nie je ochotný svoje teritórium zdieľať s inými druhmi papagájov, preto by mal mať samostatnú voliéru. Je tiež známy svoju deštruktívne povahou, všetko drevené alebo plastové okamžite podľahne jeho silnému zobáka. 

Chov: 
Ak sa rozhodnete pre odchov týchto krásavcov, tak odporúčam zostaviť nepríbuzný pár z odchovov a pohlavia si overiť metódou DNA (400-500Kč) alebo endoskopiou (300-500Kč), jedine tak budete mať istotu a nezistíte po troch rokoch, že máte dve samice alebo samca. Avšak pohlavne dospieva alexandr veľký až po 5 rokoch!! V tomto veku môžete párov ponúknuť kmeňovú alebo doskovú búdku o minimálnom priemere 30-35cm, výška by nemala byť menšia ako 70cm. Samica znáša 2-4 vajcia, na ktorých sedí okolo 28-30 dní. Asi po 6-8 týždňoch mláďatá opúšťajú hniezdo, ale rodičia ich ešte pár týždňov prikrmujú, potom je nutné mladé odstaviť, pretože samec by ich mohol začať napádať. 

Mutácie: 
V Českej republike už pár chovateľov mutačné vtáky má, ale zatiaľ ich ešte veľa nie je, jedná sa predovšetkým o pastel, olivu, Lutín a modrú. Ceny sa pohybujú v desiatkach, niekedy aj stovkách tisíc.

image

Alexander malý

Ľudovo nazývany: Ladniak Kramerov, Ladniak Malý alebo Alexander Kramerov

Latínsky názov: Psittacula krameri

Trieda: Vtáky

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagajovité

Výskyt: Severná a Stredná Afrika, India, Barma a juh Číny

Veľkosť: 30-40cm

Počet vajec: 3-5ks

Inkubačná doba: 22-24 dní

Veľkosť krúžku: 6,0 -6,5 mm

Vek: 15-20 rokov

Status: CITES B

 Opis: Samec je zelený, naspodku a na spodných krídlových krovkách žltozelený.Zobák a oko spája úzky čierny pásik. Brada je čierna a na obidve strany z nej vychádzajú na líca čierne fúzy.  Na celo tyle je ružový pásik, nad ktorým je modrasté sfarbenie. Stredné chvostové perá sú modrasté so žltozelenými okrajmi, vonkajšie sú zelené. Tmavočervená horná čeľusť prechádza do čiernej špičky, spodná čeľusť je čierna, s tmavočervenou škvrnou na báze, dúhovka je bledožltá, nohy zelenosivé. Samica nemá čierny pásik okolo krku, ružový golier a čierny pásik pri oku su málo nápadne. Tylo nemá modrastý nádych, stredné chvosotvé perá nie sú výrazne predlžené. Mladé vtáky sa podobajú na samicu, majú koralovoružový zobák s bledým koncom, sivastú dúhovku a sivé nohy.

 Výskyt: Stredná a severovýchodná Afrika, Afganistan, západný Pakistan, India, Nepál, Srí Lanka, na východe až stredná Barma. Intrudukovaný na Mauríciu, v Zanzibare, v Egypte, v Adene, Omane, v Kuvajte, v Iraku, Iráne, Hongkongu, na Macau...

 Život v prírode: Bežný papagáj otvorenej, riedko zalesnenej oblasti, v kultúrnej poľnohospodárskej krajine aj v blízkosti ľudských sídiel. Vo viacerých mestách sú poloskrotené vtáky v parkoch turistickou atrakciou.

 Chov: Chovali ho už starí Rimania. Do londýnskej zoo sa dostal r.1885, aj neskôr ho pomerne dosť často dovážali. V Čechách ho vystavovali už r.1880. Prvý odchov sa podaril Nemcovi Wigandovi r.1876. v Čechách Kasandovi r.1962. Dnes je pomerne bežný.

 Potrava: Zmes pre stredné papagáje, ovocie (grepy,pomaranče,figy, jablká), zelenina, plody, piškóty, zelené krmivo, vetvy na ohrýzanie. V čase hniezdenia sa pridáva vajcová zmes.                                                                                                                                                                                  

Alexander Čínsky

 

Trieda: Vtáky (Aves)
Poriadok: Papagáje (Psittaciformes)
Čeľaď: Papagáje (Psittacidae)
Druh: Alexander čínsky (Psittacula derbiana)
Výskyt: India, Čína
Veľkosť: 50 centimetrov (aj s chvostom)
Hmotnosť: 228 g
Krúžok: 9,5 mm
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubačná doba: 21 - 24 dní, mláďatá vylietajú po 50 dňoch
Potrava: Krmivo pre stredné a veľké papagáje + ovocie a zelenina
Cena:

5000-6000 Sk za odchov, chovné kusy sú aj drahšie

 

 

Výskyt: 
V prírode sa alexandr čínsky vyskytuje v severovýchodnej Indii, jeho areál však zasahuje až na náhornú plošinu v Tibete a do západnej Číny. Žijú prevažne vo vysokohorských borovicových a alpskej lesoch. Keďže sa vyskytujú v ťažko prístupných oblastiach, tak toho o jeho etológia vo voľnej prírode zatiaľ vieme veľmi málo.

Popis: 
Alexander čínsky nepatrí medzi práve najmenšie papagáje jeho rozmery sú: dĺžka tela 24,5-26 cm, dĺžka chvosta 20,5-26,5 cm, dĺžka krídla 21-23 cm, hmotnosť 220 g Operenie naberá odtiene predovšetkým zelenej farby. Čelo a líca má čierne. Brucho na spodu modrej prechádza postupne do modro-ružovej. Predná časť hlavy a tváre sú svetlo modré.Zobák má výrazne červený. Rýdovací perá sú zo spodu škoricová, z vrchu zelená. Dúhovka je žltá. 
Samice sa od samca nelíši len čierno zafarbeným zobákom, ale aj ružovkastým golierom, ktorý u samičiek chýba. 
Mladí vtáky majú všeobecne matnejší odtiene, hlava je z väčšej časti zelená. Ako u väčšiny vtákov sú podobné skôr samicu. Vyfarbujú sa zhruba po dvoch rokoch.

Starostlivosť: 
Alexander čínsky by mal mať vo svojej voliére každý deň čerstvé kŕmenie a vodu na kúpanie, je to veľmi otužilý vtáky, ktorý sa kúpe aj cez zimu. Tiež má rád dážď. 
V prírode sa živí rôznymi druhmi ovocia, bobuľami, semenami a púčiky. My by sme mu mali ponúknuť zmes pre veľké papagáje, ovocie, zelené krmivo (napr. smotánka lekárska). Do všetkého môžeme pridávať rôzne druhy komplexných vitamínových prípravkov (Vitamín, Roboran, atď).

Chovateľské zariadenia: 
Ako som už spomenul, tak alexandr čínsky je veľký, robustný papagáj, pre ktorého nepripadá chov v klietke do úvahy.Je to skvelý letec, takže by sme mu mali ponúknuť voliéru o minimálnych rozmeroch 4 x 1 x 2m (dxšxv). Avšak má rád aj šplhanie na vetvách, ktoré s obľubou ohrýza. 

Povaha: 
V prírode žije tento papagáj v kŕdli okolo 50-tich kusov a vytvára tu monogamný zväzky. Ak mu nemôžeme obstarať vtáčieho spoločníka, tak mu ho musíme nahradiť láskyplnou starostlivosťou. Ak bude starostlivosť dostatočná, tak je schopný sa naučiť imitovať ľudský hlas a opakovať pár slov. Pre krotenie je ideálne si zaobstarať ručne odchov mláďa.
Alexander čínsky je neuveriteľne aktívny a čulý vták, ktorého môžeme často vidieť na dne voliéry, ako hľadá trávne semená. Avšak svojou aktivitu využíva k ničeniu voliér a preto drevená konštrukcia nepripadá do úvahy, ideálne je celokovová voliéra. Je to veľký krikľúnom.

Chov: 
Ako som už spomenul, alexandr čínsky dospieva v dvoch rokoch života. Od tejto doby, môžeme u zaklimatizovaných vtákov na jar spozorovať tok samcov. Ak všetko prebehne bez problémov, tak celé pytačky nasleduje párenie a samica zhruba po týždni nakladie do pripravenej búdky okolo 4 vajec. Mláďatá sa začínajú operovať okolo 23. dňa a po 50-tich dňoch vylietavajú z hniezda. Rodičia je ešte asi 4 týždne prikrmujú, po tejto dobe odporúčam mladé odstaviť z dôvodu agresie samca. Inak bývajú títo Alexandra spoľahlivými rodičmi. 
Alexander čínsky je veľmi odolný a otužilý vták. Často sa rád zdržiava na zemi. Hrozí teda napadnutie vnútornými parazitmi, hlavne červy. Preto musíme pravidelne odčervovať! (Levamizol, Panacur).

Dodatok: 
Mutácie bývajú vzácnosťou. V prírode sa vyskytuje v dvoch poddruzích: Psittacula derbiana derbiana, Psittacula derbiana chinensis.                                                                                        Alexandr čínský